Obec Držkov
Držkov čp. 9, PSČ 468 24
mobil: 724 178 341
telefon: 483 385 042
E-mail: starosta@drzkov.cz
E-mail na obecní úřad:
drzkov@drzkov.cz
První záznam v sokolské kronice je z roku 1931. Bylo sehráno 21 zápasů s okolními jednotami. Výsledky ani začínající hráči nejsou uvedeny.
Dne 12. června 1932 bylo slavnostní otevření letního cvičiště – nazvané Tyršovo cvičiště.
V tomto roce byla založena soutěž o pohár župy krkonošské – pohár věnoval Sokol Držkov a také se stal jeho prvním držitelem.
Roku 1933 muži sehráli 70 zápasů, z toho 62 vítězných a získali podruhé titul mistra župy krkonošské.
Mezi nejúspěšnější roky patřil rok 1940, sehráno 101 zápasů – 97 vítězných. Do začátku
2. světové války získali 9x titul mistra župy krkonošské a 5x byli mistry Krkonoš.
V této době se ještě nehrály organizované soutěže, všechny zápasy se hrály na turnajích.
Škoda, že záznamy v kronice jsou velmi stručné, neuvádějí podrobnější výsledky a hlavně jména hráčů, kteří tak vynikajícím způsobem reprezentovali Sokol Držkov.
13. dubna 1941 byla činnost Sokola okresním úřadem v Semilech zastavena a všechny jednoty Sokola byly rozpuštěny.
Další éra volejbalu začínala vznikem mládežnického družstva v roce 1943.
V tomto roce hráli na turnajích v Jílovém, Jenišovicích a Huntířově 6x prohráli a 2 zápasy vyhráli. Za družstvo nastoupili Bernat, Šourek, Pala, Drahoňovský, Pospíšil, Rychetský a Fišer.
Další roky sehráli mnoho turnajů. Stále se lepšili a poráželi i družstva Jilemnice, Jičína, Frýdlantu, Jablonce a další.
Velice úspěšný byl rok 1948. Vítězové jednotlivých žup sehráli mistrovství libereckého kraje o postup do ligy.
Pořadí:
V roce 1949 z rozhodnutí KVS v Liberci bylo 12 nejlepších oddílů z kraje zařazeno do krajského mistrovství. Sokol Držkov skončil na 4. místě a nechal za sebou oddíly z Jablonce, Liberce, Varnsdorfu, Mnichova Hradiště a další.
Od roku 1945 se hrály v Držkově turnaje o putovní pohár k uctění památky zemřelých a padlých bratří ve válce.
Do roku 1950 tento pohár ale naši volejbalisti ani jednou nevyhráli. Tyto turnaje byly vždy dobře obsazeny. Příkladně rok 1949:
V roce 1950 turnaj vyhrálo Dynamo Slavia Praha.
Kronika je psána jen do roku 1950. Volejbal končil začátkem 60. let. Z toho období nejsou také žádné záznamy.
Jména hráčů, kteří od roku 1943 vystřídali v družstvu:
Blažek, Horák, Höfer, Pospíšil, Hajna, Drahoňovský, Šourek, Pala Vl., Pala R., bratři Bernatovi, Holý, Pavlata J., Malý, Doležal, Rychetský, Fišer, Kodejš, Karolín, Rezler, Vondráček Jos., Vondráček Jar., Kouba, Kopal , bratři Mrklasovi, Pala E., Letošník, Pirek, doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. V opačném případu rád doplním.
Ve volejbalové kronice je také zmínka o ženském volejbalu ze 40 a 50 let. Také nejsou zaznamenány jejich výsledky, pouze jmenný seznam : Šourková M., Rydvalová A., Víchovová D., Havlová J., Morávková Zd., Mejsnarová M., Kotyková J., Bartoňová J. a Hanušová B.
V listopadu 1973 byla obnovena činnost volejbalového oddílu. Pod vedením M. Doležala zahájily přípravu tyto starší žákyně a dorostenky : Coufalová D., Doležalová S., Pavlatová A., Řeháková J., Holá E., Vurmová H., Palová I., Nováková L., Halounová D., Fuksová D., Mrvová H.
Od sezóny 1974 – 1975 hrály okresní soutěž žen. První mistrovský zápas hrály se Sokolem Hrubá Horka a prohrály 3 :0. Na jaře 1975 vyhrály svůj první mistrovský zápas. V soutěži skončily na posledním místě.
Další roky již přinášely úspěchy jak v okresní soutěži, 3 místo na turnaji vesnických družstev a na turnaji v Dřevěnicích, kde v boji o postup do finálové skupiny prohrály s Bánskou Bystricí.
V ročníku 1979 – 1980 již zvítězily ve své skupině okresního přeboru a celkově skončily na 2. místě. Slibný rozvoj byl přerušen na dva roky. Některé hráčky plnily mateřské povinnosti a další odešly na vysoké školy.
Roku 1982 se činnost obnovila. Ženy vyhrály okresní přebor a postoupily do krajského přeboru I. třídy.
Do roku 1982 bylo odehráno v okresních přeborech 122 zápasů z toho 78 výher a 44 zápasů prohraných. Dále byla účast na mnoha turnajích pořádaných u nás nebo v okolí.
V těchto zápasech se vystřídaly tyto hráčky : Coufalová, Doležalová, Ramešová ( Pavlatová ), Řeháková, Holá, Vurmová, Nováková, Štěpánová, Prášková, Palová, Lejsková J, Halounová, Fuksová, Dudášová, Doležalová D, Šilhánová J, Hořčičková, Bauerová, Běhounková, Kotková, Mrvová, Nývltová pod vedením trenéra Doležala M.
V sezóně 1983 – 1984 ženy v krajském přeboru sehrály 22 zápasů – 6 vítězství – 16 prohraných a obsadily 10. místo z 12 družstev.
Sestava ročníku 1984 – 1985
Zleva stojí: Hippmanová Irena, Pavlatová Jitka, Ramešová Alena, Majšajdrová Michala, Šourková Lída a kapitánka Hornová Drahuška.
Vpředu: Němcová Dana, Šourková Iva, Horčičková Dana
Chybí Kopalová Soňa a Masopustová Jitka.
V roce 1984 začalo svoji činnost družstvo žákyň pod vedením Antonína Pirka. Od roku 1985 hrály okresní přebor.
Od sezóny 1984 – 1985 došlo ke změně trenéra. Družstvo vedl Petr Horčička.
Umístění v krajském přeboru:
V roce 1988 došlo k reorganizaci krajského přeboru na rozdělení I. A II. třídy.
Ročník 1988 – 1989 : ve II. třídě krajského přeboru ženy obsadily 2. místo.
Žákyně v okresním přeboru pod vedením A. Pirka skončily na 3. místě. Tohoto roku vzniklo i B družstvo žen, vedoucím a trenérem byl M. Prášek.
V 80 letech se pravidelně pořádaly v naší tělocvičně po celou zimu vždy v pátek zimní turnaje mužů, které organizoval okresní výbor volejbalového svazu. Muži Držkova se těchto turnajů pravidelně účastnili, soutěž však nehráli, hostovali za Sokol Jílové.
Na Štěpána 26. prosince jsme pravidelně pořádali vánoční turnaj smíšených družstev.
V ročníku 1989 – 1990 došlo k další změně na místě trenéra. Odešel P. Horčička a ženy začal trénovat M. Kozák.
Družstvo tvořily tyto hráčky: Hornová D. kapitánka, Šourková L, Majšajdrová M, Macková J, Kopalová S, Němcová D, Lejsková D, Šourková I, Ramešová A, Kavanová M.
Umístění v dalších ročnících:
V tomto ročníku jsme přišli o první historické vítězství v této soutěži. Připravil nás o to kontumační výsledek se Slovanem Varnsdorf – nepřistoupil na náhradní termín, když jsme měli neúplné družstvo pro nemoc. K prvnímu místu nám stačil 1 bod.
Družstvo posíleno Noskovou A, Pacákovou H, Machačkovou M a Culkovou M.
Ročník 1995 – 1996 – první vítězství v krajské soutěži přejmenované na oblastní přebor. Družstvo mělo možnost postupu do krajského přeboru I. třídy. Pro velkou náročnost této soutěže – daleké cestování Teplice, Chomutov, Kadaň, Ústí n.L. apod., i pro malý počet hráček pro tuto soutěž jsme postup odmítli.
Každý rok se ženy zúčastnily mnoha turnajů. Podrobnější činnost oddílu volejbalu je zaznamenána v kronice.
Ročník 2000 – 2001
Zleva stojí: Němcová D, Báčová J, Nosková A, Hornová D, Kopalová S, Kozák M.
Dole: Pacáková H, Lejsková D, Majšajdrová M.
V roce 2004 družstvo žen, jako většina družstev, dobrovolně opustily oblastní přebor z důvodu mít povinnost mládežnické družstvo.
Od roku 2004 ženy začaly hrát nově vzniklou libereckou volejbalovou soutěž skupiny A.
Umístění v této soutěži:
V dubnu 2006 větší část družstva odjela na společnou dovolenou do Egypta. Ani tam jsme na volejbal nezapomněli, hráčky si pořídily dresy s českou vlajkou a každý podvečer hrály plážový volejbal. Nejvíce zápasů jsme odehráli, proti družstvu mužů složený z ruských turistů.
ročník 2006 - 2007 4. místo
Od tohoto ročníku pro nedostatek hráček jsme navázali spolupráci se Sokolem Železný Brod. Některé naše hráčky hostují u nich v krajském přeboru I. třídy, který se hraje od října do dubna. Ze Železného Brodu za nás hrají 2 – 4 hráčky.
Rok 2007 byl pro volejbal velice smutný, po dlouhé nemoci zemřela Soňa Kopalová, která hrála volejbal od roku 1973.
60. výročí založení „juniorské" odbíjené jsme oslavili v restauraci U Polmanů v roce 2003. Ze zakládajících členů chyběl Jar. Bernat.
Další kamarádi - J. Šourek, S. Holý, J. Pospíšil - jakož i posila ze starší generace R. Pala si již pozvánku vyzvednout nemohli. Čest jejich památce!
Přítomni: Pala E., Pala V., Horák J., Drahoňovský J., Höfer M., Kouba J., Doležal M., Vodseďálek J.
Svátek má Blanka
Návštěvnost:
ONLINE:2
DNES:305
TÝDEN:305
CELKEM:687456